Öğrenim Kredisi – Kyk Kredileri

Kyk kredileri içerisinde bulunan öğrenim kredisi geri ödemesi olan, kyk kredileri olarak bilinmektedir. Öğrenim kredisi yüksek öğretim kurumlarına yeni kayıt yaptıranlar, yüksek öğrenim kurumlarında okuyanlar ve yüksek lisans, doktora öğrencilerine kyk (Kredi Yurtlar Kurumu) tarafından verilmektedir.

Kyk kredi başvuru ve geri ödeme şekilleri bir takvime göre yapılmaktadır.

Kyk öğrenim kredisi nedir? Kyk tarafından tarifi şöyle yapılmıştır.

“Yurt içerisinde yüksek öğrenim yapan Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.”

2011–2012 kyk başvuruları öğrenim kredisi aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

Kyk öğrenim Kredisi Müraacatı Ne Zaman Yapılır?

* Yüksek öğretim kurumlarına yeni kayıt yaptıracaklar ( Açık öğretim hariç) ÖSYM tercih formunun arkasındaki bölümde “öğrenim kredisi almak istiyorum” bölümünü işaretlemesi yeterlidir.

* Yüksek öğretim kurumlarında okuyan üniversite öğrencileri her yılın 23 Temmuz ila 3 Ağustos tarihlerinde Kredi Yurtlar Kurumu Yurt Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekir.

* Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin öğrenim kredisi için müracaatları her yılın 01 ila 10 Ekim tarihleri arasında yapmaları gerekir.

Öğrenim kredisi borcu geri ödeme hesaplaması kyk açıklaması ile şu şekilde hesaplanmaktadır.

“Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.”

Kyk Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Takvimi:

Öğrenim kredisi alınan sürenin, yarısı kadar süreden sonraki 2 yılda geri ödenmesi gerekir.

KYK BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN.

Öğrenim kredisi, kyk kredileri içerisinde öğrenciler tarafından en çok kullanılan kredilerdendir. Öğrenim kredisi her yıl belli oranlarda arttırılır. Artış Kredi Yurtlar Kurumu tarafından her yıl açıklanmaktadır.

Paylaş

*