Hayvancılık Kredisi Şartları

Hayvancılık kredisi şartları esasında; kimler hayvancılık kredisi kullanabilir, kimler kullanamaz. Konuya açıklık getirmek gerekirse, hayvancılık kredileri teminatsız kullandırılmaz. Ayrıca teminat haricinde kullanılacak tarım ve hayvancılık kredisi tutarının % 40’ı kadar öz sermaye olması gerekmektedir.

Yukarıdaki kısa açıklamalara açıklık getirmek gerekirse;

10 başlık süt inekçiliği için hayvancılık kredisi müracaatı olan bir işletme sahibi, 100.000 TL kredi kullanacaksa en az bu tutarın 1,5 misli ipoteğinin olması yani maddi bedeli 150.000 TL tutabilecek ipotek göstermeniz (Kredi alacağınız Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerinin kabul edebileceği şartlarda olan ipotek), 40.000 TL bankaya yatmış nakit öz sermayenizin bulunması gerekmektedir. Ancak bu şartları yerine getirenler, tarım ve hayvancılık kredisi kullanabilmektedir.

İpotek gösteremeyen ve yeterli öz sermayesi olmayanlar, tarım ve hayvancılık kredileri kullanamaz.

Kullanacağınız tarım ve hayvancılık kredileri rakamlarına göre; ipotek tutarı ve öz sermayenizi ayarlayabilirsiniz. Örnek olarak 1.000.000 TL kredi kullanacak işletme Kredi veren tarafından kabul edilebilecek 1.500.000 TL tutarında ipotek gösterip, bankaya öz sermaye olarak 400.000 TL yatırması gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen, tarım ve hayvancılık kredisi şartları devlet destekli hayvancılık kredisi olarak bilinen sıfır faizli hayvancılık kredisi ve faiz indirimli hayvancılık kredisi içindir. Diğer özel bankaların kullandırdıkları hayvancılık kredisi şartları bankaların yönetimleri tarafından belirlenmektedir.

Yorumlar

  1. buyuk bas besi dedi ki:

    kahraman maraş afşin ılcesınde ıkamet edıyorum yakasık 5 yıldır zıratta kıredı kulandım şu an besı cıflıyım boş 150 başlık madurıyetımın dıkate alınmasını arz ederım cumali kır cep 5444051172

Paylaş

*