Tarım Hayvancılık Kredileri – Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Tarım hayvancılık kredileri, tarım ve hayvancılık teşvikleri kapsamında verilmektedir. Tarım ve hayvancılık teşvikleri devlet destekli verilmektedir.

Devlet destekli hayvancılık kredisi, Bakanlar Kurulu Kararı ile Tarım bakanlığının Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandırılan tarım ve hayvancılık kredileri olarak bilinmektedir.

Tarım ve hayvancılık teşvikleri kapsamında tarım ve hayvancılık kredileri kullanılmaktadır. Bakanlar Kurulu Kararı ile Devlet destekli hayvancılık kredisi % 10 olarak belirlenmiştir. Tarım ve hayvancılık teşvikleri kapsamında yine Bakanlar Kurulu Kararı ile Devlet destekli hayvancılık kredisi faiz indirimi uygulaması yapılmıştır. Hayvancılıkta yapılan iş koluna göre % 100 ile % 50 arasında faiz indirimi uygulaması yapılmaktadır. Yani sıfır faizli kredi olarak kullanıldığı gibi % 5 faizle devlet destekli hayvancılık kredisi kullanılabilecektir.

Tarım hayvancılık kredileri vatandaşlar tarafından Tarım Bakanlığı hayvancılık kredisi veya Tarım Bakanlığı hayvancılık teşvikleri olarak bilinmektedir.

Tarım hayvancılık kredileri Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlüklerinden kullanılabilecektir.

Tarım hayvancılık kredileri yapılacak hayvancılık iş kollarına göre faiz indirimli ve üst limitleri Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmiştir. Damızlık sığır yetiştirilmesi için sıfır faiz 7 yıl vade ve 7.500.000 TL üst limitle yatırım kredisi kullanılacak. Büyükbaş besi için sıfır faiz 24 ay vade ve 3.000.000 TL üst limitle kullanılacaktır.

Tarım hayvancılık kredileri küçükbaş hayvancılık içinse damızlık küçükbaş yetiştirme sıfır faiz, 7 yıl vade ve 3.000.000 TL üst limitle kullanılabilecektir. Küçükbaş besicilik için sıfır faiz 24 ay vade ve 1.500.000 TL üst limitle kullanılabilecektir.

Arıcılık için % 50 faiz indirimli yatırım kredisi kullanılabilecekler yıllık %5 faizle 1.500.000 TL üst limitle kredi kullanılacaktır.

Kanatlı sektöründe ise yine arıcılık kredisinde olduğu gibi % 50 faiz indirimli yatırım kredisini yıllık % 5 faizle 1.500.000 TL. kredi kullanılabileceği açıklanmıştır.

Tarım Bakanlığı hayvancılık teşvikleri kapsamında hayvancılık hibe kredileri uygulaması yapılmaktadır. Her yıl Bakanlık tarafından hayvancılık hibe kredileri açıklanmaktadır.

Tarım hayvancılık kredileri kullanacaklar, hayvancılık iş kollarını seçtikten istedikleri kredi şekline göre kredi müracaatı yapabileceklerdir. Eğer şartları uyuyorsa bu krediden özel ve tüzel kişiler yararlanabileceklerdir.

Yorumlar

  1. hayvancılık kredileri dedi ki:

    desteklemeler güzel fakat dikkat edilmesi gereken unsurlar var aksi taktirde krediyi kullanacak kişiler bu işten zararlı çıkabilirler

Paylaş

*