Ziraat Çiftçi Kredisi – Tarım Kredisi Faiz Oranları

Ziraat çiftçi kredisi olarak verilen tarım kredisi faiz oranları Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmiştir. 06.01.2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre % 13 ten % 10 a düşürülmüştür.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kredileri olarak bilinen ziraat çiftçi kredisi yapılan iş kollarına göre faiz indirimi ile kullanılmaktadır.

Ziraat tarım kredileri tarımsal iş kollarına göre faiz indirimi ile kullanılmaktadır.

Tarımsal sulama için kullanılacak ziraat çiftçi kredisi % 100 faiz indirimli kullanılacaktır. Buda ne sıfır faizli tarımsal sulama kredisi kullanımıdır. Enüst limit olarak 1.500.000 TL kullanılabilecektir.

Kontrollü örtü altı tarım yan sera için kullanılacak ziraat tarım kredileri % 50 faiz indirimli ziraat çiftçi kredisi kullanacaklar 7.500.000 TL üst limitle kredi kullanabilecekler.

Organik tarım yapanlar için tarım destekleme kredisi % 50 indirimli, 3.000.000 TL üst limitle kullandırılmaktadır.

Sertifikalı tohum ve fidelerin yurt içi üretimi, tüketimi için kullandırılan tarım destekleme kredisi % 50 faiz indirimli 1.500.000 TL üst limitle kullanılacaktır.

Tarımsal mekanizasyon için kullanılacak ziraat çiftçi kredisi % 50 faiz indirimli, 1.500.000 TL üst limitle kullanılacaktır.

Diğer üretim konuları ile uğraşanlar, tarım destekleme kredileri kullanırlarsa % 50 faiz indirimli, 1.500.000 TL üst limitle kredi kullanacaklardır.

Tarım destekleme kredileri ile karar Bakanlar Kurulu kararı olup, Tarım kredisi faiz oranları bu kararla % 10 olarak uygulanacaktır.

Tarım kredisi faiz oranları yıllık % 10 olduğundan, Tarımsal sulama için kullanılacak ziraat çiftçi kredisi sıfır faizle kullanılacaktır.

Diğer iş kollarında tarım kredisi faiz oranları yıllık % 10 olup faiz indirimleri % 50 olduğundan, yıllık % 5 faizle ziraat çiftçi kredisi kullanılacaktır.

Tarımsal iş kollarını, kullanılacak kredi limitlerini ve faiz indirimlerini görmek için buraya TIKLAYINIZ.

Ziraat çiftçi kredisi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kontrolünde yapıldığından, yetiştiriciler tarafından Tarım ve Köyişleri bakanlığı kredileri olarak bilinmektedir. Tarım destekleme kredisi Bakanlar Kurulu Kararı ile Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilmektedir.

Yorumlar

  1. davut dedi ki:

    geçen sene ziraat bankasından 15000 tl tarım kredisini çektik ve ve aradan 5 ay geçtikten sonra dedem vefat etti onun adına kredi almıştık onun ölümünü nüfusa bildirdiğimizde ise öğrendikki diyarbakır ziraat bankası dağkapı şubesi çalışanları ve müdürü dedemin adına 20000 tl para çekmişler. olayı hukuki mercilere taşıyacağımızı öğrenince hemen 20000 tl’yi ödediler ve bu yıl yine tarım kredisini almaya gittiğimizde bize aynen şu söylendi siz bu kurumdan bir daha zırnık bile alamazsınız diyerek bizi geri gönderdiler.

Paylaş

*